Ugrás a tartalomhoz

Jacques Audiard

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Jacques Audiard
SzületettJacques Paul Jean Audiard[1]
1952. április 30. (72 éves)[2][3][4][5][6]
Párizs 14. kerülete[7][1]
Állampolgárságafrancia
HázastársaMarion Vernoux
SzüleiMichel Audiard
Foglalkozása
Kitüntetései
Rendezői pályafutása
Aktív évek1974–
Díjai
BAFTA-díjak
Legjobb idegennyelvű film
Halálos szívdobbanás (2006)
A próféta (2010)
César-díjak
Legjobb rendező
Halálos szívdobbanás (2006)
A próféta (2010)
Testvérlövészek (2019)
Legjobb eredeti forgatókönyv
A próféta (2010)
Legjobb adaptált forgatókönyv
Halálos szívdobbanás (2006)
Rozsda és csont (2013)
Legjobb eredeti vagy adaptált forgatókönyv
A számat figyeld! (2002)
Legjobb film
Halálos szívdobbanás (2006)
A próféta (2010)
Legjobb elsőfilm
Férfiak mélyrepülésben (1995)
További díjak

A Wikimédia Commons tartalmaz Jacques Audiard témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Jacques Audiard (Párizs, 1952. április 30.–)[8] kétszeres BAFTA- és többszörös César-díjas francia forgatókönyvíró, filmrendező. Azon ritka alkotók közé tartozik, akik aprólékos munkával részt vesznek filmjeik készítésének minden fázisában a forgatókönyvírástól a forgatáson át, a vágásig. A kritika és a közönség által általában kedvezően fogadott filmjeit erős, rendkívül személyes stílus jellemzi. Történetei kifinomultak, összetettek, főhősei megfoghatatlan, ambivalens karakterek, akik rendszerint sötét, félelmetes, a fantázia határát súroló, kaotikus világban mozognak.[9]

Élete

[szerkesztés]
Jacques Audiard és Marion Cotillard a 2012-es cannes-i fesztiválon.

Apja Michel Audiard író, forgatókönyvíró, filmrendező, anyja Marie-Christine Guibert. Egy idősebb testvére volt, François, aki 1975-ben, 27 évesen autóbalesetben elhunyt. Jacques Audiard előbb tanárnak készült, azonban tanulmányait félbehagyta és filmezéssel kezdett foglalkozni. Rendezőasszisztens Roman Polański A bérlő, valamint Patrice Chéreau Judith Therpauve című filmjeinek forgatásán, majd vágóként dolgozik. Az 1980-as évek elején forgatókönyvírással próbálkozik: ő készítette A profi (1981), a Végzetes kaland (1983) (mindkettőt apjával együtt), a Réveillon chez Bob (1984), a Saxo (1987), a Fréquence meurtre (1988) és a Baxter (1989) szkriptjét.[10]

Első filmjét, a Férfiak mélyrepülésben című road movie-t, melyben Mathieu Kassovitz és Jean-Louis Trintignant főszereplésével két szánalmas bűnöző macska-egér játékát meséli el, 1994-ben forgatta.[10] A film 1994-ben Ruta és Georges Sadoul-díjat,[11] 1995-ben pedig három César-díjat nyert, köztük a legjobb elsőfilm díját. Két évvel később ugyanezzel a két színésszel készíti el második nagyjátékfilmjét, a Csinálj magadból hőst című vígjátékot, Jean-François Deniau azonos című regényének adaptálásával.

A film, amely egy, a francia ellenállás hősévé vált átlagos képességű ember történetét meséli el, a cselekmények időrendjének átrendezésével és az igazság más oldalainak bemutatásával tárja fel a főszereplő igazi arcát. A filmet meghívták az 1996-os cannes-i filmfesztivál hivatalos válogatásának versenyfilmjei közé. Alkotásáért Audiard a legjobb forgatókönyv díját vehette át.[12]

A következő öt évben könyvet, forgatókönyveket írt és egy – az AIDS-ellenes kampány részét képező – rövidfilmet készített (Norme française). Ezután rendezte meg következő nagyjátékfilmjét, A számat figyeld című thriller-románc keveréket, főszerepében a néma titkárnőt játszó Emmanuelle Devos-szal és a kisstílű bűnözőt alakító Vincent Cassellel. A film 2002-ben három Césart nyert (legjobb forgatókönyv, színésznő, hang).

Negyedik alkotása már egyértelműen mutatta, hogy elkötelezte magát a nagyjátékfilmek mellett, viszont továbbra sem hagyott fel az egyéni stílus keresésével.[9] A Halálos szívdobbanás, mely valójában James Toback Ujjak című filmdrámájának remakeje,[13] egy apa és fia destruktív kapcsolatát mutatja be. Az apa agresszivitása és saját művészi érzékenysége között vergődő főhős magatartása jól érzékelteti az Audiard által kedvelt kétértelműséget, hiszen filmjeiben gyakran váltja egymást a rendkívüli kedvesség és a vad erőszak.[12] A film elnyerte mind a közönség, mind a kritikusok elismerését, 2006-ban tíz Césarra jelölték melyből nyolcat el is nyert (köztük a legjobb film, rendező, adaptáció és filmzene), négy Arany Csillagot nyert, valamint a legjobb nem angol nyelvű filmnek járó BAFTA-díjat..

Jacques Audiard több videóklipeket is rendezett,[14] köztük Alain Bashung La nuit je mens című klipjét, amely 1999-ben a Victoires de la musique francia zenei gálán elnyerte az év legjobb klipje címet, vagy a Noir Désir Comme elle vient című daláét, amelyben az összes művész siketnéma volt, s a dal szövegét jelnyelven adták elő. A klip bevezetője, egy feliratozott beszélgetés miatt botrányt kavart, s az Audiovizuális Főtanács rosszallását is kiváltotta; három, politikai témáról diskuráló nő ugyanis a jól ismert szólásmondást kifordítva zárja beszélgetésüket: „Jobb siketnek lenni, mint azt hallgatni.”[15]

2008-ban tagja lett a Pascale Ferran rendezőnő kezdeményezésére létrejött, a „középutas” filmek franciaországi forgalmazása előtt tornyosuló pénzügyi nehézségek elleni harcot célul kitűző Club des 13 csoportnak.[16]

A 2009-es cannes-i fesztiválon bemutatott, egy írástudatlan, de bevállalós és tanulékony magreb származású fiatal börtönbeli felemelkedéséről, „karrierjéről” szóló alkotása, A próféta, elnyerte a kritikusok egyöntetű tetszését. A film nagydíjat kapott. A vetítőtermekben aratott siker után [17] megkapta a Louis Delluc-díjat, majd 2010-ben rekordszámú (tizenhárom) jelölésből kilenc Césart sepert be, köztük a legjobb film és a legjobb rendező díjakat. A filmdrámát legjobb idegen nyelvű filmként Oscar-díjra jelölték.

2012-ben készült el a Rozsda és csont című, egy nehéz sorsú fiatal családapa és egy balesetben két lábát vesztett delfinidomár nő kapcsolatát bemutató melodrámája, Marion Cotillard és Matthias Schoenaerts főszereplésével. A film bemutatója a 2012-es cannes-i fesztiválon volt, a nagyjátékfilmek versenyében. Noha a film közönségsikert aratott,[18] a kritikusok a korábbi alkotásainak fogadtatásához képest visszafogottabban formáltak véleményt.[19][9] A film 2013-ban négy Césart nyert.

Jacques Audiard filmjeinek állandó zeneszerzője: Alexandre Desplat.

Családi állapota: elvált. Felesége Marion Vernoux filmrendező, forgatókönyvíró volt; házasságukból három gyermek (két lány és egy fiú) született.

Filmográfia

[szerkesztés]

Filmkészítőként

[szerkesztés]

Színészként

[szerkesztés]
Év Magyar cím Eredeti cím Szerep Magyar hang Megjegyzés
1990 Démoni magzat Baby Blood a lefejezett/Jogger n/a
1991    ––– Les enfants de la plage a tanár #1 tévéfilm
1994 Ideges terhesség Les mercredis de la vie antikvárius n/a tévéfilm

Fontosabb díjai

[szerkesztés]

Egyéb díjak, elismerések

[szerkesztés]

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. a b http://www.lesgensducinema.com/affiche_acteur.php?mots=audiard&nom_acteur=AUDIARD%20Jacques&ident=2435&debut=0&record=1&from=ok
  2. Integrált katalógustár (német nyelven). (Hozzáférés: 2014. április 28.)
  3. SNAC (angol nyelven). (Hozzáférés: 2017. október 9.)
  4. Encyclopædia Britannica (angol nyelven). (Hozzáférés: 2017. október 9.)
  5. Discogs (angol nyelven). (Hozzáférés: 2017. október 9.)
  6. Brockhaus (német nyelven)
  7. Integrált katalógustár (német nyelven). (Hozzáférés: 2014. december 15.)
  8. Személyi besorolási adatlap
  9. a b c A Nouvel Observateur cikke
  10. a b Jacques Audiard életrajza az Encyclopedie Universalis-ban
  11. a b E francia filmművészeti díjat egy fesztivál keretében az év legjobb első, illetve második filmjének ítélték oda 1968 és 1994 között.
  12. a b Az Encyclopédie Larousse szócikke
  13. Ez volt az első alkalom, hogy francia filmesek készítették el egy amerikai film remakejét.
  14. Az MVDbase adatbázisa
  15. HobiBen a Noir Désir-klipről
  16. A csoport által készített jelentés úgy határozza meg ezeket a filmeket, mint a nagyközönségnek szóló, és művészeti előfeszítést is méltányló (azaz nem kizárólag kereskedelmi ambíciójú, vagy nagyon alacsony költségvetésű) alkotásokat. A kezdeményező Pascale Ferran név szerint említi François Truffaut, Jacques Demy és Alain Resnais rendezőket, hogy elmagyarázza, mit is ért a „középutas rendező” fogalma alatt.
  17. A próféta box-office-adatai
  18. A Rozsda és csont box-office-adatai
  19. A Rozsda és csont sajtófogadtatása
  20. A Série noire tévésorozat epizódja
  21. Az 5. évad 5., 7., 9. és 10. epizódjának forgatókönyvírója; ez utóbbi kettő rendezője is.
  22. A legjobb nemzetközi játékfilm Oscar-díját nem a rendező nyeri el, mivel azt hivatalosan a filmet beküldő országnak ítélik oda. A díjjal járó Oscar-szobrot viszont „a rendező fogadja el a film kreatív tehetségei nevében”.
  23. A Francia Filmkritikusok Szervezetének Georges Méliès-ről elnevezett díja.

Fordítás

[szerkesztés]
  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Jacques Audiard című francia Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Források

[szerkesztés]

További információk

[szerkesztés]
Commons:Category:Jacques Audiard
A Wikimédia Commons tartalmaz Jacques Audiard témájú médiaállományokat.